Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Piratom coraz trudniej porwać statek

Data:  2011-12-17 20:18:25
Ocena:
  Żródło: rejsuj.pl, wikipedia.pl
Coraz większa liczba statków koalicyjnych a przede wszystkim pływająca na większości statków ochrona pod bronią powodują, że skuteczność ataków somalijskich piratów znacznie spadła.
Licząc od lipca do grudnia tylko 12 procent ataków kończy się porwaniem statku. Jest to współczynnik dużo niższy niż w latach ubiegłych. Wpływa na niego przede wszystkim "uzbrojenie się" statków floty handlowej w wyposażoną w broń cieżką ochronę.

Podczas ataków coraz częściej dochodzi do wymiany ognia, pozycja piratów w takim przypadku jest dużo trudniejsza, więc zazwyczaj rezygnują z ataku. Ta metoda zatem okazuje się dość skuteczna, jednak jest dość kosztowna.

Odpowiednie służby towarzyszą w podróży przeważnie od morza Czerwonego aż na wysokość Indii czy Sri Lanki, czyli kilka dni.

Obawiamy się, że piraci nie zrezygnują z prób porwań w celach okupu, mogą jednak szukać łatwiejjszych celów. NIestety jak pokazuje ten rok mogą to być żeglarze. W tym roku dokonano kilku porwań jachtów, w tym jedno z nich zakończyło się tragicznie - zabiciem 4-osobowej załogi amerykańskiego jachtu Quest. To był najtragiczniejszy rok dla żeglarzy przepływająco przez ocean Indyjski w kierunku morza Czerwonego.

Piraci rekrutują się głównie z byłych rybaków. W większości pochodzą z autonomicznego regionu Puntland, przeważnie są to mężczyźni w wieku 20–35 lat. Szacuje się, że istnieje co najmniej pięć zorganizowanych gangów, które liczą ponad 1000 członków. Ich uzbrojenie to zazwyczaj karabinek AK, RPG-7, granat RGD-5. Podstawowym środkiem transportu pozostają szybkie łodzie motorowe tzw. skiffy, zaopatrzone nierzadko w urządzenia typu GPS. W skład ich grupy wchodzi najczęściej "statek-matka" (udający statek rybacki), który służy do uzupełniania paliwa.

Na pokłady atakowanych statków piraci dostają się za pomocą drabin i haków. Ataki trwają bardzo krótko (ok. 20–30 min), co powoduje, że ujęcie sprawców jest bardzo trudne. W ostatnim czasie stosowana jest też taktyka polegająca na pozorowanych atakach na mniejsze statki (np. kutry rybackie) w celu odciągnięcia uwagi marynarek wojennych patrolujących region podczas gdy najsilniejsza grupa uderza na bardziej wartościową zdobycz, za którą można zdobyć większy okup.

A Wy jak uważacie, jak skutecznie zwalczyć piractwo somalijskie ? Odpowiedzi wpisujcie w komentarz pod artykułem.

Zobacz ofertę rejsów na sezon
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa