Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów. Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!
Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!
Zatoka Bay of Fundy znajduje się na atlantyckim wybrzeżu Ameryki Północnej, na końcu północno-wschodniej części Zatoki Maine między kanadyjskimi prowincjami Nowego Brunszwiku oraz Nowej Szkocji. Zatoka ta jest znana z najwyższych pływów na Świecie.
Ze względu na unikalny kształt zatoki, różnica poziomu wody pomiędzy przypływem i odpływem może osiągać nawet 14 metrów (rekordowo 16). Podczas każdego cyklu przemieszcza się tam ponad 100 mld ton wody morskiej (to więcej niż łączny przepływ w tym samym czasie wszystkich słodkowodnych rzek na świecie).
Przypływy i odpływy odbywają się tutaj dwa razy dziennie. Każdy z nich trwa średnio 6 godzin i 13 minut. Taka częstotliwość pozwala każdemu turyście obejrzeć przynajmniej jedną wysoką i jedną niską wodę w ciągu dnia o dowolnej porze roku.
Ogromna energia pływów powoduje znaczne mieszanie się wszelkich zawiesin i żyjątek znajdujących się w wodzie. Dzięki temu woda jest bardzo obfita w pożywienie z którego korzystają ptaki, wieloryby, ryby i inni mieszkańcy oceanu. Ten wysoce wydajny i bogaty naturalny ekosystem mocno wpłynął na ukształtowanie środowiska morskiego oraz gospodarkę w regionie Fundy.
Tak ogromne skoki pływów wywierają także duży wpływ na ukształtwanie linii brzegowej. Znajdziemy w tym regionie dramatyczne wysokie klify, rzeżby skalne i niesamowite stosy różnych materiałów naniesionych przez morze. Czerwony piaskowiec i skały wulkaniczne które są stale wymywane przez wodę oceanu odsłaniają skamieniałości z przed 300 milionów lat.
Dlaczego Zatoce Fundy są największe pływy?
Średnia pływów na wszystkich oceanach wynosi około 1 metra. Dlaczego w Zatoce Fundy wynosi aż 16 metrów? Ma na to wpływ wiele czynników, przede wszystkim: znaczna ilość wody, unikalny kształt i rozmiar zatooki, powstawanie efektu rezonansu.
Ciecz znajdująca się w zbiorniku ma charakterystyczny okres "oscylacji", a raz wprawiona w ruch woda będzie rytmicznie płynąć tam i z powrotem określonym okresie. Częstotliwość tych zmian jest zależna od długości i głębokości obszaru wodnego. Ze względu na ogromne rozmiary tej zatoki oraz jej unikalny kształt lejka oraz dużej głębokości, jej naturalny okres oscylacji wynosi ok. 12 - 13 godzin. To naturalne drganie jest w niemal idealnej synchronizacji z naturalnym zjawiskiem pływów w tej części Atlantyku (12 godzin i 26 minut), w ten sposób powstaje rezonans, czyli nakładanie się tych dwóch efektów. To one współgrając ze sobą powodują tak duże wachania poziomu wód.