Pomoc dla "Fryderyka Chopina"
Data: 2010-11-02 19:42:21
Piotr Krzystek Prezydent Szczecina zaproponował pomoc rodzinom załogantów "Szkoły pod żaglami", którzy przebywają aktualnie na pokładzie uszkodzonego Fryderyka Chopina. Miasto zapewni transport do Wielkiej Brytanii członków rodzin 3 gimnazjalistów ze Szczecina, biorących udział w rejsie. Wsparcie zaproponowano także armatorowi jednostki.
Źródło: www.szczecin.eu
-
Jestem w stałym kontakcie z Kapitanem Krzysztofem Baranowskim, pomysłodawcą rejsu, który w tej chwili czeka na Chopina w porcie w Falmouth - poinformował Piotr Krzystek. -
Wiemy, że załoga jest bezpieczna na pokładzie. Rozmawiałem także z konsulem Jakubem Zaborowskim, który również jest na miejscu. Jego służby zabezpieczyły noclegi dla załogi oraz ich ewentualny transport do Polski. Decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w ciągu najbliższych dni. Wszystkim zależy jednak na tym, aby rejs był kontynuowany.
Miasto wspiera także armatora żaglowca - Europejską Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Warszawie. Opracowywane są konkretne rozwiązania, które pozwolą na szybki remont jednostki. Jego zakres będzie znany po oględzinach, wtedy też zapadnie decyzja, w której stoczni Chopin będzie naprawiany, oraz czy i kiedy możliwy będzie dalszy rejs w ramach "Szkoły pod żaglami".
-
Czujemy się współodpowiedzialni za Fryderyka Chopina. Jego portem macierzystym jest Szczecin, na jego pokładzie jest nasza młodzież. Chopin reprezentował nas w różnych regatach, wspólnie realizowaliśmy wiele projektów - powiedział Piotr Krzystek. -
Najważniejsze w tej chwili jest, aby jak najszybciej wyremontować żaglowiec, po to by gimnazjaliści mogli kontynuować rejs, który jest nagrodą za ich ciężką, charytatywną pracę.
Fryderyk Chopin wyruszył 3 października z Gdyni w rejs w ramach projektu "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń", realizowanego przez Fundację "Szkoła pod żaglami" kpt. Krzysztofa Baranowskiego. Docelowo żaglowiec miał odwiedzić Karaiby. Celem projektu jest zaangażowanie uczniów I klas gimnazjum w niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym, chorym i potrzebującym, Najbardziej aktywni wolontariusze spędzają jeden semestr II klasy ucząc się i pracując na pokładzie żaglowca płynącego w rejs oceaniczny. W trakcie rejsu jest realizowany program II klasy gimnazjalnej poszerzony o wiedzę żeglarską, a żaglowiec odwiedza wiele atrakcyjnych portów i miejsc. Udział dla uczestników jest bezpłatny. Wszystkie koszty pokryją środki otrzymane od sponsorów oraz pozyskane przez Fundację w ramach prowadzonej działalności.
Na pokładzie jest ponad 30 uczestników Szkoły pod Żaglami oraz kilkunastoosobowa stała załoga. Rejs miał się skończyć w styczniu 2011 r.
Więcej informacji: www.szkolapodzagami.org.pl.