Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Chcesz wydobywać ropę? Budować jachty?

Data:  2010-11-08 11:38:43
Ocena:
Nowości na uczelniach. Górnictwo morskie będzie można studiować na Akademii Morskiej w Szczecinie. ZUT przygotowuje się do uruchomienia jachtingu


Autor: Sylwia Polachowska
Źródło: www.gazeta.pl


Oba projekty są pionierskie w skali całego kraju.

Górnictwo morskie to wspólne przedsięwzięcie szczecińskiej uczelni i Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.

- Umowa jest taka, że AGH zapewni wkład merytoryczny w zakresie górnictwa, a AM w zakresie nawigacji, ruchu statków i procedur bezpieczeństwa na morzu - wyjaśnia rzeczniczka Akademii Morskiej, Katarzyna Opalińska.

Górnictwo morskie to wydobywanie bogactw naturalnych z dna morskiego, m.in. ropy i gazu. Absolwenci nowego kierunku będą mogli pracować m.in. na specjalistycznych platformach wiertniczych i statkach badawczych.

Górnictwo morskie jako makrokierunek (kierunek studiów prowadzony wspólnie przez współpracujące ze sobą uczelnie) uruchomione zostanie na AM za dwa lub trzy lata.

- W przyszłym roku powstaną już specjalności związane z tą tematyką, takie jak eksploatacja bogactw naturalnych z dna podmorskiego, zaś od przyszłego roku akademickiego będą też studia podyplomowe przygotowujące absolwentów do pracy górniczej na morzu - wyjaśnia Opalińska.

Nowy, ciekawy kierunek planuje też uruchomić Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Jachting będzie można zgłębiać na wydziale techniki morskiej. Jego pomysłodawcą jest dr inż. Lech Tołkacz z katedry logistyki i ekonomiki transportu WTM ZUT. Czego dokładnie będą się uczyć studenci tego kierunku?

- Jachting to cały łańcuch działań: od projektowania, budowy i eksploatacji jachtów, po wykonywanie elementów wyposażenia i sprzedaż jednostek - wyjaśnia Tołkacz. Dodaje, że nowy kierunek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się rynku pracy: - Chcemy szkolić kadrę dla biznesu wodnego i stworzyć naszym absolwentom możliwość zatrudnienia. Wiedzę o jachtingu będzie można wykorzystać w całym przemyśle okrętowym.

Jachting uruchomiony zostanie w ramach tzw. międzykierunku, który powstaje na bazie kierunków prowadzonych na danym wydziale. W tym wypadku na programach nauczania oceanotechniki i transportu.

- Z tej pierwszej wykorzystane zostaną przedmioty związane z budową i projektowaniem okrętów pływających. Z transportu zaś informacje o infrastrukturze, logistyce i transporcie wodnym - mówi Tołkacz.

Z nowej oferty WTM przyszli studenci będą mogli skorzystać za dwa lata, jednak już w przyszłym roku akademickim w ramach oceanotechniki uruchomiona zostanie specjalność związana z jachtingiem.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa