Muzeum morskie w Szczecinie
Data: 2010-02-09 15:57:49
Wreszcie po 60 latach oczekiwań i starań zaczyna się spełniać marzenie Szczecinian - budowa Muzeum Morskiego.
Wreszcie po 60 latach oczekiwań i starań zaczyna się spełniać marzenie Szczecinian, także nasze - środowiska żeglarskiego. Podpisano umowę wstępną o przekazaniu na 30 lat w dzierżawę półtorahektarowej działki na Łasztowni pod budowę Muzeum Morskiego. Na dokumencie złożyli podpisy wicemarszałek Witold Jabłoński i wiceprezydent Szczecina Beniamin Chochulski. Muzeum powstanie tam gdzie powinno powstać - na Łasztowni, nad wodą.
Pan wicemarszałek Jabłoński stwierdził: - Po 11 miesiącach dyskusji, rozmów i zrywania negocjacji w końcu aspiracje szczecinian zostały zrealizowane. Dodał, że był od samego początku zdeterminowany, aby Muzeum Morskie powstało. Zgadzał się nawet, gdy nie było wiadomym, kiedy i czy miasto udostępni Łasztownię, by zrealizować projekt na tyłach Muzeum Narodowego. Udało się jednak i powstanie tam, gdzie wymarzyli sobie szczecinianie, w tym całe środowisko żeglarskie i kulturalne Szczecina - dodał.
Wieloletnie starania środowiska muzealnego i żeglarskiego, ostatnio skupionego w ramach Komitetu Społecznego "Żeglarskie Szczecin" zakończyły się sukcesem. Muzeum powstanie i będzie ulokowane na Łasztowni! To cieszy.
Pamiętajmy jednak, że Muzeum Morskie ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego miasta, jest jednym z głównych filarów Marki Szczecina i regionu. Powinno być sztandarową inwestycją zarówno Urzędu Marszałkowskiego jak i Miejskiego (Nowa Wizja Miasta!). Ta instytucja powinna być powiązana architektonicznie i merytorycznie z dzielnicą portową, która, mamy nadzieję, że powstanie właśnie na Łasztowni, dalej Portem Jachtowym na wyspie Grodzkiej, Polskim Symbolem Miasta Szczecina (budowlą lub rzeźbą), Wałami Chrobrego i Aleją Żeglarzy oraz całą koncepcją Międzyodrza. To jest przyszłość naszego miasta, te inwestycje przyciągną turystów, nadadzą Szczecinowi nowe oblicze i nowe miejsca pracy.
Liczymy na to, że, w Szczecinie powstanie placówka z prawdziwego zdarzenia. To powinna być nowoczesna i nieprzeciętna instytucja, na miarę XXI wieku, która połączyły kilka funkcji: muzeum, interaktywnej placówki morskiej, naukową, badawczą, wystawienniczą i organizatorską. To tam organizowane będą spotkania środowiska żeglarskiego i morskiego oraz marynistyczne wystawy.
Ponownie powiemy to publicznie - konieczne jest wyasygnowanie na budowę Muzeum Morskiego większych środków, tak, aby powstał wysokiej klasy budynek, z odpowiednim zapleczem i nabrzeżami. To powinna być wiodąca placówka kultury naszego miasta i regionu, przez którą co roku przewinie się kilkaset tysięcy osób.
Czekamy na ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektonicznego, który pozwoli wybudować w Szczecinie niezwykły obiekt. Muzeum ma być otwarte do 2013 roku, czasu jest, więc niewiele. Mamy nadzieję, że powstanie szeroka koalicja wspierająca budowę Muzeum i dyr. Lecha Karwowskiego.
Cieszymy się także, że kolejne postulaty środowiska żeglarskiego skupionego w ramach Żeglarskiego Szczecina są realizowane. Oprócz lokalizacji Muzeum Morskiego na Łasztowni,
powstanie na Wyspie Grodzkiej Port Jachtowy, o którego budowę zabiegaliśmy.
Do zrealizowania pozostają w tej części miasta jeszcze dwa projekty: Aleja Żeglarzy i nowe zagospodarowanie Wałów Chrobrego oraz dzielnica portowa z pięknymi żeglarskimi bulwarami zlokalizowana na Łasztowni - Międzyodrzu. To przed nami...
W dniu 5 lutego 2010 roku wykonany został kolejny krok w stronę Żeglarskiego (Morskiego) Szczecina !
Piotr Owczarski
ŻEGLARSKI SZCZECIN
kpt. Janusz Charkiewicz
Komisji Historii
Żeglarstwa ZOZŻ