"Gdańsk ratuje Żaglowiec" - "Generał Zaruski" w Sztokholmie
Data: 2011-04-22 22:11:19
Autor: Krzysztof Dębski
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele projektu "Gdańsk ratuje Żaglowiec" udali się z wizytą do Sztokholmu. Celem wyjazdu było porównanie doświadczeń dotyczących odbudowy drewnianych żaglowców, poznanie różnych metod zarządzania, finansowania i eksploatacji tego typu jednostek oraz nawiązanie kontaktów z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi wspólną organizacją międzynarodowych rejsów na Generale Zaruskim.
Reprezentanci MOSiR odwiedzili imponujący bryg "Tre Kronor", mający pełnić funkcję ambasadora Regionu Morza Bałtyckiego, skupiającego się na problemach środowiska naturalnego, młodzieży i rozwoju ekonomicznym regionu.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Skeppsholmens Folkhogskola, czyli szkole zajmującej się wychowaniem i edukacją młodzieży, między innymi poprzez zajęcia z zakresu szkutnictwa i żeglarstwa.
Imponujący jest sam obiekt, w którym znajduje się szkoła, obejmujący między innymi w pełni wyposażone warsztaty szkutnicze oraz sale lekcyjne z interesującymi sprzętami nawigacyjnymi, mapami i modelami statków, jak i jego pracownicy - ludzie, z ogromną pasją i doświadczeniem.
Szkoła jest w posiadaniu dwóch ciekawych jachtów. Pierwszy z nich, Shamrock; to stalowy żaglowiec zbudowany w 1915 r., na którym odbywają się między innymi rejsy szkoleniowe dla młodzieży czy rejsy integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Drugi jacht, Lova, to dzielna, stalowa jednostka żaglowa ze stukilkudziesięciokonnym silnikiem, wykorzystywana głównie do kursów manewrowych i krótkich rejsów po okolicznych szkierach.