Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Powstanie aleja żeglarzy w Szczecinie

Data:  2011-06-13 21:16:42
Ocena:
Autor: Piotr Owczarski   Żródło: zozz.com.pl
Zostanie zrealizowane marzenie żeglarzy, kapitanów, ludzi morza. Podczas "Dni Morza", 11 czerwca, prezydent Piotr Krzystek zrobił kolejny krok w stronę żeglarskiego Szczecina. Starania o powstanie "Alei Żeglarzy" w stolicy Pomorza Zachodniego zakończyły się sukcesem.
Zaczęły się one w 2007 roku wraz z powstaniem Komitetu Społecznego "Żeglarski Szczecin" konsolidującego środowiska wodne miasta. W 2009 roku zleciliśmy wykonanie wstępnego projektu, wizualizacji. W 2010 dwie komisje Rady Miasta poparły ten pomysł. Od kwietnia 2011 roku prowadzone były rozmowy z prezydentem miasta na temat rozwoju żeglarstwa w Szczecinie i realizacji programu "Żeglarski Szczecin", w tym utworzenia Alei Żeglarzy. Nasze starania znalazły zrozumienie i poparcie prezydenta.

Można by zadać pytanie dlaczego "Aleja Żeglarzy"? Pojęcie "Aleja Żeglarzy" jest terminem najszerszym, w niej mieszczą się wszyscy, którzy pływali po morzu lub byli z nim związani, oraz ich jachty, statki, przygody i dążenia. "Żeglarz" to człowiek kochający morze, pływający po nim, żyjący w symbiozie z wodą, a związane z nim żeglowanie ma wiele znaczeń i wymiarów, od tych praktycznych, po metafizyczne.

Wszyscy wiemy, że Szczecin jest morski, żeglarski. To miasto leżące nad wodą. Stąd wyruszały wielkie wyprawy żeglarskie, tu przypływały żaglowce, powstawały także najlepsze statki i jachty, z naszym miastem związani byli wybitni kapitanowie i ludzie morza. Szczecin to miasto Wyszaka, kapitanów: Konstantego Maciejewicza, Antoniego Ledóchowskiego, Kazimierza Haski, Ludomira Mączki, Kazimierza "Kuby" Jaworskiego, Jerzego Siudego i wielu innych żeglarzy. Trzeba o tym pamiętać i zainwestować w morski wizerunek miasta. Oprzeć na tym naszą tożsamość, wykreować rozpoznawalny w Polsce i Europie wizerunek miasta.

Temu ma służyć utworzenie "Alei Żeglarzy". Będzie ona pięknym bulwarem, aleją spełnionych marzeń, inspiracją dla żyjących i miejscem naszego wypoczynku oraz spotkań. Jej utworzenie uatrakcyjni nasze miasto. Aleja zostanie wkomponowana w przebudowane odrzańskie bulwary i nabrzeża, stanie się jedną z ważnych wizytówek miasta. Zaprojektowane elementy alei uatrakcyjnią Nadodrze, każdy z nich - plastyczny, rzeźbiarski, przestrzenny, powinien być dziełem sztuki, czymś niepowtarzalnym.

Aleja pokaże związki Szczecina i szczecinian z morzem. Utrwali żeglarskie, morskie tradycje Pomorza Zachodniego, upamiętni osiągnięcia ludzi morza. Wszystko to w formie artystycznej, stonowanej, wplecionej w klimat przepływającej obok rzeki i Starego Miasta. Mamy też nadzieję, że uda nam się nadać nadodrzańskim bulwarom charakteru rekreacyjnego i artystycznego. Na pewno aleja nie będzie "Aleją zasłużonych", "Aleją ku pamięci", cmentarną aleją, deptakiem branżowym, czy sektorowym.

Jestem przekonany, że spotkamy się wszyscy na jej otwarciu. Prezydent Piotr Krzystek zapowiedział, że nastąpi to podczas "Dni Morza" w 2012 roku. Trzeba podkreślić, że będzie to odsłonięcie pierwszej części alei i kilku elementów. Aleja będzie powstawała latami, wraz z rozwojem żeglarskiego Szczecina. Co roku podczas "Dni Morza" dodamy tam kolejne elementy. To będzie stały punkt w programie święta morza w Szczecinie.

Tegoroczne Dni Morza przejdą do historii. A nas żeglarzy cieszy fakt, że Szczecin powraca do swoich korzeni. Wierzymy, że w tej Alei znajdziemy odbicie morskiego Szczecina!


Piotr Owczarski
ŻEGLARSKI SZCZECIN

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa