The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni
Data: 2011-08-30 17:43:51
Już w najbliższy weekend, w dniach 2-5 września żaglowce z całego świata zawiną do Gdyni, która jest finałowym portem Culture Tall Ships Regatta. Wcześniej jednostki odwiedziły Kłajpedę i Turku z którego obecnie zmierzają do Polski.
Motywem przewodnim zlotu, jak wskazuje nazwa - The Culture 2011 Tall Ships Regatta - jest promocja kultury krajów basenu Morza Bałtyckiego. Impreza organizowana jest pod egidą międzynarodowego związku Sail Training International jako jedno z głównych wydarzeń uświetniających pełnienie roli Europejskiej Stolicy Kultury 2011 przez fińskie miasto Turku, które podobnie jak Gdynia było gospodarzem zlotu przed dwoma laty.
Formuła zlotu jest podobna do tej którą zapewne znacie z regat The Tall Ships Races które gościły w ostatnich latach w Szczecinie i Gdyni. Cztery dni wypełnią koncerty szantowe i jazzowe na plenerowych scenach oraz w gdyńskich klubach, parada załóg ulicami miasta, pokaz sztucznych ogni, czy wielki koncert na plaży. Przy kejach Basenu Prezydenta przycumuje kilkadziesiąt żaglowców - wśród nich największe na świecie - czteromasztowe Sedov i Kruzensztern, które oczywiście zaproszą do odwiedzenia swoich gościnnych pokładów. Szczególnym - honorowym gościem zlotu będzie legendarny gdyński szkuner Zawisza Czarny, który obchodzi 50-lecie podniesienia bandery.
Punktem kulminacyjnym będzie niezwykle malownicza parada wszystkich jednostek pod pełnymi żaglami. 5 września na wodach okalających Gdynię zapanuje urokliwy tłok, a horyzont zapełniają setki małych jachtów i żaglówek, pośród których - niczym wyspy - wyrosną maszty największych żaglowców.
Zlot żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta i towarzyszące mu imprezy to wyśmienita okazja do przeżycia prawdziwej morskiej przygody. Warto już dziś zarezerwować czas by pożegnać lato w towarzystwie przepięknych fregat, barków i szkunerów wśród których pojawi się także Fryderyk Chopin - polski bryg.
PROGRAM
2 września - piątek
14.00
Oficjalna Ceremonia Otwarcia - Basen Prezydenta
20.00
Koncert na scenie głównej na plaży Śródmieście
w programie:
Taneczne show AFROCARNAVAL
CALLE SOL
AFROMENTAL
prowadzenie - Olivier Janiak
23.00
Widowiskowy pokaz sztucznych ogni
3 września - sobota
10.00-15.00
Festyny sportowe dla załóg na plaży Śródmieście
15.30
Koncert szantowy na scenie głównej na plaży Śródmieście - zespół KLANG
17.00
Parada Załóg ulicami Gdyni z udziałem orkiestr ulicznych
Trasa:
Molo Południowe (okolice Akwarium Gdyńskiego) - al. Jana Pawła II - Skwer Kościuszki - ul. 10 Lutego - ul. Władysława IV - ul. Armii Krajowej - scena główna na plaży Śródmieście
18.00
Ceremonia wręczenia nagród The Culture 2011 Tall Ships Regatta
20.00
Impreza dla załóg - Namiot przy Sea Towers (impreza zamknięta)
4 września - niedziela
Koncerty i atrakcje na scenach plenerowych i w klubach gdyńskich
5 września - poniedziałek
od godz. 15.00
Żaglowce opuszczają Gdynię
ok. godz. 17.00
Wielka Parada Żaglowców pod pełnymi żaglami na wodach wokół Gdyni
Zwiedzanie jednostek podczas postoju w porcie odbywać się będzie na zasadach i w godzinach ustalonych przez armatorów żaglowców.
Imprezy towarzyszące:
Koncerty na scenie szantowej przy Sea Towers:
1 września - czwartek
17:00 - Własny Port
Bydgoska grupa założona w 2003 r. Skład Własnego Portu to muzycy artystycznie dojrzali, tworzący własny styl grania piosenki żeglarskiej mocno osadzony w tradycji.
19:00 - Formacja
Zespół powstał na początku 2009 r., po rozwiązaniu Gdańskiej Formacji Szantowej. To, co różni Formację od GFS to silny związek z muzyką folk (w jej skład wchodzą byli członkowie zespołów Connor, Smugglers, Krewni i Znajomi Królika)
2 września - piątek
16:00 - Shantymentalni
Zespół gra szeroko rozumiany folk morski wzbogacony o elementy muzyki irlandzkiej i country. Shantymentalni nie stronią też od takich gatunków muzycznych jak: poezja śpiewana i piosenka turystyczna
18:00 - O.D.N.
Orkiestra Dni Naszych zaliczana jest do ścisłej czołówki zespołów folkowych w Polsce. Zespół zdobył trzykrotnie Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Szantowym.
3 września - sobota
Obchody 50-tej rocznicy zwodowania Zawiszy Czarnego
(koncerty piosenki żeglarskiej od godz. 16.30 do 19.30)
4 września - niedziela
14:00 - Szanty dla dzieci - Janusz "Jasiu" Piotrowski i jego goście akompaniują najmłodszemu pokoleniu miłośników muzyki szant.
15:00 - B.O.R.Y.
Czyli ,,Bardzo Oryginalne Ryczące Indiwidua''. Składająca się z muzyków z całej Polski grupa na stałe zacumowała w Warszawie. Muzycy zespołu na czele z Tomkiem ,, Bory'' Borkowskim i Adamem "ENTRANT" Paplińskim w bardzo oryginalny sposób łączy piosenkę turystyczną z poezją śpiewaną i szantami.
17:00 - Atlantyda
Największe atuty grupy to wspaniali instrumentaliści i rewelacyjny głos Sławka Klupsia - autor takich takich przebojów szantowych jak ,,Marco Polo'', ,,Stara latarnia'' czy ,,Pożegnalny ton''.
19:00 - EKT Gdynia
EKT Gdynia to legenda polskiej sceny piosenki żeglarskiej, a utwory takie jak "Ludzie, nie sprzedawajcie swoich marzeń'', "Wreszcie płynę" czy "Morze, moje morze'' zna i śpiewa dzisiaj cała szantowa Polska.
5 września - poniedziałek
15:00 - Fucus
Grupa pochodząca i mocno związana z regionem wejherowskim i środowiskiem Kaszubskim, wykonująca muzykę folkową. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się szanty, pieśni morskie, a ostatnio także tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje.
2-5 września
Jarmark Regionalny - Kuchnie narodowe (Bulwar Szwedzki, Skwer Kościuszki), codziennie 11.00 - 21.00
Wielu turystów zwiedzających świat zazwyczaj szuka śladów rdzennej kultury materialnej i duchowej. Dlatego, poza licznymi pamiątkami żeglarskimi, na zlocie pojawią się także artyści i twórcy niebanalnych pamiątek, rzeźb oraz słynnych i bardzo pięknych wyrobów z bursztynu i ceramiki z Polski oraz Litwy.
Zaproszono także grono gospodyń wiejskich, drobnych producentów oraz firmy gastronomiczne ze swoimi oryginalnymi produktami:
- wędlinami produkowanymi tradycyjną metodą
- szerokim wyborem serów, w tym długo dojrzewających z mleka owczego
- tradycyjnymi przetworami z runa leśnego oraz owoców i warzyw, naturalnymi sokami, itd.
- miodami naturalnymi i produktami pszczelimi z Kaszub
- tradycyjnymi potrawami z Kaszub i Kociewia
- winami hiszpańskimi, greckimi, gruzińskimi, polskimi, miodami pitnymi oraz wódkami, rumami i nalewkami owocowymi
- szerokim wyborem dań na ciepło dla tradycyjnego lub wymagającego smakosza
- zimnymi przekąskami, słodyczami
- tradycyjnymi specjałami z Grecji, Bułgarii, Peru oraz Litwy.
Chcąc podkreślić obecność na zlocie załóg żeglarskich z wielu krajów Europy, przygotowano na ich cześć specjalną ofertę kulinarną. Wokół fontanny gdyńskiej na Skwerze Kościuszki pojawią się stanowiska ze specjałami kuchni rosyjskiej, hanzeatyckiej, śródziemnomorskiej oraz uniwersalnej kawiarnio-herbaciarni z wyborem deserów. Tutaj będzie można zrobić przerwę w zwiedzaniu żaglowców i złapać oddech, spożywając smaczne narodowe potrawy.
Pozostałe atrakcje
- Lotnicza Ekspedycja Historyczna - inscenizacja aktorska i pokaz repliki balonu Braci Montgolfier (Park Rady Europy)
2 września (piątek) ok. godz. 19:00
3 września (sobota) ok. godz. 19:00
- Studio radiowej "Trójki" na Darze Pomorza
2 września - na żywo Lista Przebojów Trójki prowadzona przez Marka Niedźwieckiego
3 września - na żywo Markomania prowadzona przez Marka Niedźwieckiego oraz Radiowy Dom Kultury, prowadzony przez Agnieszkę Szydłowską
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany powyższego programu.