Jacht Dar Szczecina będący flagową jednostką miasta Szczecin jest własnością gminy Szczecin a jego armatorem jest Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej.
S/y "Dar Szczecina" jest jachtem klasy Antares zbudowanym w 1969 r. w stoczni im. Leonida Teligi w Szczecinie. Wybudowany został z drewna mahoniowego o poszyciu diagonalnym. Zaprojektowany jest jako jacht regatowo-krążowniczy do udziału w regatach i imprezach żeglarskich na całym świecie.
Startował wielokrotnie w regatach Cutty Sark the Tall Ship's Races znanych w Polsce jako Operacja Żagiel. Od 2004 roku jacht startował w tych regatach nieprzerwanie do roku 2008, w którym to przechodził swój pierwszy w historii kapitalny remont połączony z przebudową wnętrza. W tych latach jacht zajmował czołowe miejsca zarówno w swojej klasie jak i w klasyfikacji ogólnej. Największym sukcesem ostatnich lat było zajęcie w roku 2006 na pierwszym odcinku regatowym pierwszego miejsca w klasie, na drugim odcinku regatowym drugiego miejsca w klasie, co dało w rezultacie pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej The Tall Ships’ Races 2006 będących zarazem jubileuszową 50 edycją tych regat.
Osiąganie tych sukcesów jest możliwe dzięki wspaniałym walorom nautycznym jachtu. Wykazuje się on dużą dzielnością morską w ciężkich warunkach atmosferycznych, w których jest w stanie rozwijać duże prędkości. Średnie prędkości przelotowe jachtu pod żaglami wynoszą ok. 7-9w przy wietrze 4-6 stopni w skali Beaufort’a. Rekord prędkości pod żaglami wynosi obecnie 15,3kn i czeka na tego, który tą poprzeczkę podniesie…
Obecnie po kapitalnym remoncie znacznie podniósł się komfort żeglugi Darem. Znacznemu powiększeniu uległa mesa, jacht został wyposażony w zamrażarkę, piekarnik, ogrzewanie, agregat prądotwórczy, powiększone zbiorniki na zapasy wody i paliwa, prysznic, nową tapicerkę i nowe żagle. Dzięki tym wszystkim nowościom znacznie zwiększyła się jego autonomiczność, co pozwala na realizacje dalekich wypraw.
Wyposażenie nawigacyjne oraz bezpieczeństwa spełnia wymogi instytucji klasyfikacyjnych i upoważnia jacht do żeglugi oceanicznej bez ograniczeń.