Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów. Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!
Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!
s/y Kapitan Głowacki - żaglowiec flagowy Polskiego Związku Żeglarskiego.
Nazwany tak na cześć jednego z największych popularyzatorów żeglarstwa w Polsce - Włodzimierza Głowackiego (do 1997 STS "Henryk Rutkowski" na cześć działacza komunistycznego Henryka Rutkowskiego).
Historia i rejsy
Brygantyna została zbudowana z poniemieckiego kadłuba Kriegsfischkutter (kuter typy KFK), kutry te w czasie II wojny światowej poławiały na Bałtyku i jednocześnie były uzbrojone. Kadłub został wydobyty w 1945 i przekazany Państwowego Centrum Wychowania Morskiego, został wykończony jako rybacki kecz gaflowy (Stocznia Rybackia w Gdyni). Jednostka była statkiem szkolnym Szkoły Rybołówstwa Morskiego wypływała na rejsy na Morze Północne i Morze Bałtyckie. W 1967 roku został przejęty przez Ligę Obrony Kraju w Jastarni. W 1970 trafił do Ośrodka PZŻ w Trzebieży. Po 1976 wycofano go z eksploatacji z powodu złego stanu kadłuba. W 1986 roku powrócił do pływania jako flagowy żaglowiec-szkoleniowy PZŻ. Gruntowny remont przeprowadzono w latach 80. w Rybackiej Stoczni Remontowej we Władysławowie, został wtedy przebudowany z kecza gaflowego na brygantynę. Później też zmieniono kolor żagli z białych na brązowe. Dawniej był jednym z nielicznych współczesnych żaglowców, który stawiał na rejach boczne żagle wytykowe zwane lizlami, podobnie jak klipry.
Popularnie przezywany przez żeglarzy najpierw Rutek a obecnie Głowaś.
Dane podstawowe
typ: do 1967 kecz gaflowy, aktualnie brygantyna
armator: Polski Związek Żeglarski
port macierzysty: Szczecin
rok budowy: 1944
budowniczy: nieznany, kadłub poniemiecki przebudowany na żaglowiec w Stoczni Rybackiej w Gdyni
materiał konstrukcyjny: drewno i stal
tonaż: 99,4 BRT
długość
długość po pokładzie: 24,30 m
długość z bukszprytem: 30,70 m
szerokość: 6,40 m
zanurzenie: 3,3-3,35 m
wysokość maksymalna: 22,4 m
powierzchnia żagli: do 1967 - 234 m2, aktualnie 337,5 m2
27.02.2010 12:03