Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.
s/y Janek Krasicki
Ocena:
Typ jachtu szkuner
Port macierzysty Gdynia
Materiał Drewno
Właściciel CWM Gdynia, LOK Jastarnia
Rok budowy 1945 r.
Długość 31.3 m
Szerokość 6.4 m
Zanurzenie 3.4 m
Powierzchnia żagli 365 m2
Liczba koi 29
Wyświetleń profilu: 2065

Sympatycy jachtu

Źródło opisu: https://umg.edu.pl/armator/krasicki



Zbudowany, podobnie jak bliźniaczy "Zew Morza" na bazie niewykończonego kadłuba szkolnej jednostki Marine - Hitlerjugend, ze stoczni rybackiej w  Nowym Warpnie. Obudowany w 1950 w Stoczni Rybackiej w Ustce,  wykończony i wodowany w 1951 r. w Stoczni Rybackiej w Gdyni.
Przejęty przez Państwowe Centrum Wychowania Morskiego, został rozebrany i przetransportowany do Stoczni Rybackiej w Ustce, gdzie jacht złożono i wykończono . Wyposażenie wykonała Stocznia Rybacka w Gdyni (później Gdyńska Stocznia Remontowa) w 1951. Do służby wszedł 20 kwietnia 1951 r. jako statek szkolny Szkoły Jungów PCWM.
W 1952 r.  został przejęty przez Państwową Szkołę Morską w Gdyni. Od 1 lipca 1956 r. pełnił funkcje statku szkolnego (Gdy 1) Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni. Odbywał rejsy szkolne na Bałtyku i Morzu Północnym. W 1966 r. przekazany został ośrodkowi Ligi Obrony Kraju w Jastarni, gdzie pływał jako jacht szkoleniowy z młodzieżą - m.in. z członkami Bractwa Żelaznej Szekli
W 1974 r. odbył swój ostatni rejs, po Bałtyku, zorganizowany przez Akademicki Związek Sportowy. 21 września wyszedł z Gdyni, dowodzony przez kpt.Jana Ludwiga, z 28 osobową załogą dla przeprowadzenia szkoleń na stopień sternika jachtowego o rozszerzonych uprawnieniach i zajęć praktycznych z astronawigacji. Po zawinięciu do portów w Stralsundzie i Ustce powrócił 29 września do macierzystego portu, nie wykonawszy pełnego programu szkolenia. W trakcie rejsu został zauważony zły stan takielunku, grożący awarią, i duże braki w wyposażeniu nawigacyjnym statku, co zgłoszono armatorowi.
Szkuner został częściowo rozebrany dla dokonania remontu, którego jednak nigdy nie dokończono.

Zdjęcia jachtu

Wideo jachtu

Brak wideo.

Rejsy tym jachtem

Brak rejsów.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa