Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów. Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!
Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!
Opis. s/y HIPOLIT to morski jacht typu carter 30. Laminatowy kadłub jachtu powstał w Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi w Szczecinie w 1984 roku. Mocowanie balastu do kadłuba jest wzmocnione elementami metalowymi tzw. pająkiem. Płetwa sterowa - zgodnie z konstrukcją - oparta jest na specjalnej ostrodze. Typ ożaglowania, to slup bermudzki z klasycznym ożaglowaniem topowym, ze zwijanym za pomocą rollera fokiem i grotem nawijanym na bomie. Drzewce na jachcie wykonane są z profilów duraluminiowych, jedynie flagsztok zrobiono z tradycyjnego materiału. Sztywny sztag umożliwia nie tylko zmniejszanie lub zwiększanie powierzchni sztaksla, ale również jego zmianę w zależności od potrzeb, np. na sztormowy. Jacht posiada również spinaker rozpinany na kursach pełnych przy użyciu spinakerbomu i kompletu brasów. Kabestany umieszczone na maszcie oraz w kokpicie ułatwiają pracę załogi. Sterowanie odbywa się przy pomocy rumpla, sternik ma do dyspozycji dwa kompasy sterowe na każdej z burt. Silnik stacjonarny BUKH DIESEL DV24 SME o mocy 24 KM (17,6kW) stanowi napęd pomocniczy. Zarówno podświetlany panel sterowania silnikiem (zawierający możliwość rozruchu oraz podgląd wskaźników, m. in. temperatury, obrotów), jak i manetka znajdują się w kokpicie w dogodnym miejscu dla prowadzącego jacht. Dwupłatowa, składana śruba pozwala przy optymalnych obrotach (1500-1700) osiągać prędkość około 4 węzłów przy zużyciu ropy grubo poniżej 2 litrów na godzinę. Przy wyższych obrotach prędkości przybywa nie wiele, natomiast zużycie paliwa znacznie. Wnętrze jachtu składa się z mesy z dwoma kojami oraz składanego stołu, przy którym może wygodnie zasiąść 6 osób. Stół nawigacyjny wraz z wyposażeniem znajduje się przy zejściówce na prawej burcie. Tam też znajduje się hundekoja. Na lewej burcie jest kambuz wyposażony w kuchenkę gazową dwupalnikową na kardanie, zlewozmywak z instalacją wody słodkiej i zaburtowej. Szafki i schowki pozwalają na swobodne pomieszczenie wszystkich przyborów kuchennych a nawet części zapasów. Za grodzią z drzwiami, w części dziobowej znajduje się odrębne, zamykane pomieszczenie sanitarne z kingstonem i umywalką oraz duża koja dla 2-3 osób. Sprzęty i odzież można przechowywać w szafkach i na półkach oraz w obszernych bakistach. Wszystkie pomieszczenia posiadają szczelne luki oraz nawiewy pokładowe. Jacht przeszedł w 2011 roku gruntowny remont poszycia dennego pod nadzorem PRS, w 2012 roku odnowione zostało wnętrze jachtu wraz z wymianą oświetlenia i montażem sondy pomocnej w połowie ryb. Instalacje:
Jacht posiada 12 V instalację elektryczną. Wszystkie punkty świetlne i elektronika jachtowa zasilane są z akumulatora o pojemności 180Ah. Ładowanie akumulatora następuje po uruchomieniu silnika lub podczas postoju w porcie.
Z wody słodkiej korzystamy przy pomocy pomp nożnych znajdujących się w kambuzie i przy umywalce. Wlew wody słodkiej umieszczono na pokładzie na prawej burcie, a 90-cio litrowy zbiornik pod prawą koją w mesie.
Kuchenka gazowa zawieszona na kardanie zasilana jest z butli umieszczonej w bakiście obok.
Jacht wyposażony jest w dwie ręczne pompy zenzowe; jedna łatwo dostępna w bakiście w kokpicie, druga we wnętrzu jachtu.
Znaki rozpoznawcze:
PZ 1559 - na żaglu.
SPS 2233 - sygnał wywoławczy.
261005530 - MMSI.
HIPOLIT SZCZECIN - na rufie - nazwa i port macierzysty.
Wyposażenie nawigacyjne:
Kompas główny.
Dwa kompasy sterowe.
Log, sonda Raymarine ST40
Ploter map NORTHASTAR
Echosonda Lowrance Elite-5
Navtex NASA
Mapy, locje, spisy świateł.
Inne wydawnictwa.
Stoper, trójkąty nawigacyjne, kroczek, ołówki, gumka - wszystko co nawigatorowi niezbędne.
Prognozy pogody odsłuchiwane mogą być przez radioodbiornik lub radiotelefon VHF.