Przystań żeglarska w Trzebieży
W obu basenach jachtowych może przebywać jednocześnie 120 jednostek, w tym 40 w basenie A, gdzie stoją jachty Ośrodka i 80 w basenie B. Nabrzeża betonowe wyłożone są drewnem, posiadają energię, wodę. Na terenie ośrodka znajdują się prysznice, toalety oraz warsztaty remontowe. Cumowanie na bojach. W narożniku basenu A znajduje się dźwig o nośności 30 t. UWAGA: w południowej części portu w basenie rybackim, jedyna na terenie Zalewu Szczecińskiego stacja CPN przystosowana do obsługi jednostek pływających. Port od strony wschodniej osłonięty jest falochronem w kształcie prostokątnej, zadrzewionej, sztucznie usypanej wyspy. Przy wiatrach z kierunków północnych w basenie B powstaje silnie zafalowanie i prąd południowy osiągający do 1 węzła prędkości. Przy wiatrach południowych falowanie jest znacznie mniejsze, prąd jednak ma podobną siłę, ale kierunek północny.
Podejście do portu w TrzebieżyTrzebież posiada dwa tory podejściowe od strony południowej i północnej. Obydwa zaczynają się pławą świetlną, a kończą w główkach wejściowych. Oba tory oznakowane są pławami w systemie bocznym, przy czym tor północny posiada oznakowaną tylko jedną stronę. Ich osie wyznaczają nabieżniki świetlne ułatwiające żeglugę w dzień i w nocy.
Południowy tor wejściowy do TrzebieżyPodejście południowe zaczyna się przy pławię nr "17" wyznaczającej prawą stronę toru Świnoujście-Szczecin. Jest ona jednocześnie pierwszą pławą oznakowującą tor boczny i wyznaczającą jego lewą krawędź, w związku z czym wystawiona jest ona jako zmodyfikowany znak boczny. Statek korzystający z tego wejścia winien pozostawić ją po lewej burcie i położyć się na kurs rzeczywisty 301°, utrzymując się w osi toru przy wykorzystaniu nabieżników. W połowie drogi pomiędzy pławą "17", a główkami znajduje się para nieświecących pław "TS-1" i "TS-2" wystawionych na krawędziach toru. Minimalna głębokość na tym odcinku toru wynosi 4,2 m, a jego szerokość 20 m po każdej stronie osi toru. Ponadto dla jachtów o zanurzeniu do 1,5 m możliwe jest skracanie podejścia południowego w drodze z północy na południe, jeżeli minęły one IV Bramę Torową i udają się do Trzebieży. W takiej sytuacji nie jest konieczne osiąganie pławy "17". Wystarczy na wysokości pławy nr "13" wykonać zwrot na kurs rzeczywisty 234° i płynąć nim do osiągnięcia rynny toru południowego i linii nabieżnika.
Północny tor wejściowy do TrzebieżyNa Zalewie Szczecińskim północny tor podejściowy zaczyna się przy pławię świetlnej "TN-A" i po jej minięciu należy położyć się na kurs rzeczywisty 150° w kierunku północnego wejścia do portu. Pława ta odpowiada znakowi bocznemu przewidzianemu w systemie IALA do wyznaczania przejść o ograniczonych głębokościach. Zachodnia krawędź oznakowana jest trzema pławami w kształcie stożka o ściętym wierzchołku. Noszą one nazwy "TN-B", "TN-C", "TN-D" i wyznaczają prawą stronę przejścia. Minimalna głębokość na tym odcinku wynosi 5,1 m a jego szerokość 40 m. Oś toru pomiędzy pławą "TN-A" a główkami wejściowymi do portu wyznaczona jest przez nabieżnik świetlny.
Niebezpieczeństwa nawigacyjne
Do zasadniczego utrudnienia w prowadzeniu bezpiecznej żeglugi przy podejściu do portu Trzebież od strony północnej można zaliczyć duże spłycenie występujące po zachodniej stronie portu podejściowego tuż przy samej krawędzi toru. W związku z tym zaleca się żeglowanie takim kursem, który utrzymuje jacht nieco na wschód od linii wyznaczonej przez nabieżnik wejściowy. Niedopuszczalne jest przekraczanie linii pław w kierunku zachodnim przy halsowaniu nawet przez jednostki o małym zanurzeniu od 0,8-1,0 m. W połowie długości toru mielizna wschodnia podchodzi na tyle blisko krawędzi toru, że halsowanie poza granicami toru staje się bardzo ryzykowne. Na podejściu południowym układ mielizn w okolicy toru jest w miarę jednolity, pozwalając małym jachtom o zanurzeniu do 1,3 m bezpiecznie halsować w południowej części tego toru, poza jego granicami na odległość około 50 m. W pobliżu wejścia do portu pas halsowania należy stopniowo ograniczać, około 100 m przed główkami praktycznie nie wolno przekraczać krawędzi toru.
Trzebież jest jedynym portem zalewowym, gdzie można dokonać odprawy granicznej i celnej. Odprawy odbywają się w godz. 7.00 - 21.00. Głębokość w basenie A nie mniejsza niż 3,0 m, basen B jest znacznie płytszy i przy pirsie T głębokości są rzędu 3,0*2,5 m, a przy niskiej kei wynoszą 1,4*1,6 m. Przy CPN w basenie rybackim głębokość wynosi 1,9 m.
Informacje dodane przez użytkowników:
Zapraszamy na nową stronę www.coz.com.pl
Uważasz, że posiadasz informacje dotyczące tej przystani, które mogą zaciekawić innych?
Podziel się nimi!