Port pod ZamkiemPort jachtowy po wschodniej stronie kanału jest urządzony w fosie Zamku. Dostępne są miejsca do cumowania longside przy północnym i wschodnim nabrzeżu, przy południowym Y-boomy. We wschodniej części portu też Y-boomy.
Prąd i woda w cenie postoju na kei. WC i prysznice w czerwono-białym budynku też w cenie postoju, kluczyk u bosmana.
Podejście do KłajpedyMimo, że główki są bardzo szerokie, bo aż 350m, to przy silnych zachodnich wiatrach podejście jest niebezpieczne.
Zaczynamy podejście od pławy bezpiecznej wody. W praktyce dla jachtów jest wystarczająco głęboko, żeby przy dobrych warunkach płynąć prosto w główki z dowolnej strony (znaczy od morza...) w tzw bezpiecznej odległości. Jeśli płyniemy od pławy to prowadzi nas duży, oświetlony nabieżnik. W Kanale znajdują się nieliczne pławy torowe zielone i czerwone. Wejście do portu jachtowego jest na wysokości zielonej pławy nr 3, po wschodniej stronie Kanału, w ujściu rzeczki. Tą samą rzeczką wpływają do swojej przystani promy kursujące na drugą stronę Kanału (mijanka z promem na rzeczce jest możliwa, ale jest dość wąsko). Po wpłynięciu w rzeczkę za chwilę interesuje nas pierwsze odgałęzienie na południe - wpływamy nim na fosę, czyli do basenu jachtowego.
I jeszcze jedna uwaga, którą wszyscy powtarzają i dobrze: płynąc do Kłajpedy z Zatoki Gdańskiej absolutnie nie należy ścinać drogi przez rosyjskie wody terytorialne, Może nie grozi nam ostrzelanie, ale na pewno nie obejdzie się bez poważnych kłopotów.
Informacje dodane przez użytkowników:
W 2013 za postój 18 metrowego jachtu zapłaciliśmy 138 LTL (ok. 170 zł), prąd płatny dodatkowo, ładujemy kartę za 5-10 LTL.
Do dużego sklepu spożywczego idziemy kierując się w lewo z mariny (wzdłuż kanału), nie wchodzimy na most tylko przechodzimy prosto przez ulicę, i za ok 100 metrów po prawej jest sklep.
Niestety w porcie nie ma WiFi, ale jest dostępny komputer u bosmana w biurze, co umożliwia sprawdzenie poczty czy prognoz pogody.
Potwierdzam, miasteczko warte odwiedzenia.
Uważasz, że posiadasz informacje dotyczące tej przystani, które mogą zaciekawić innych?
Podziel się nimi!
Kłajpeda, blisko 200-tysięczne miasto jest jedynym portem morskim Litwy. Dlatego cała żegluga handlowa i promowa jest skupiona właśnie tutaj.
Żeby dostać się do centrum miasta należy wychodząc z portu iść w lewo, a za dalszą częścią portu znów w lewo. Miasto jest bardzo sympatyczne i spokojne.
Brak ciekawostek i innych informacji.