Informacje o przystani
Port położony 3 mile od miejsca, gdzie rzeka Dziwna wypływa z Zalewu Szczecińskiego, oraz 15 mil od ujścia tejże rzeki do Bałtyku. Możliwe jest oczywiście podejście do Wolina od obu stron (od południa-od Zalewy i od północy-od Bałtyku). Jednak podejście od Zalewu jest poza tym że krótsze, to łatwiejsze. Na podejściu południowym głębokości sięgają 2,5m, a na północnym 2m. Na południowym nie mamy do pokonania żadnego mostu, a na północnym aż cztery (1 w Dziwnowie i 3 w Wolinie), z czego 1 (Dziwnowski) jest zwodzony, 1 obrotowy i 2 stałe - oba na wysokości ok 12 m przy średnim stanie wody w rzece.
Port ma kilka nabrzeży. Przyjmuje jednostki: pasażerskie, towarowe, handlowe, barki i jachty. Przyporządkowanie jednostek do miejsca postoju jest następujące:
Nabrzeże Północno-Zachodnie: barki, jednostki pasażerskie, jachty
Nabrzeże Postojowe Rybackie: jednostki rybackie
Nabrzeże Przeładunkowe:doraźnie jednostki towarowe (barki)
Informacje o mieście i okolicy
Wolin jest trochę omijany przez żeglarzy. Z powodu swojego położenia na uboczu zawija się tu jedynie w trakcie rejsów po Zalewie Szczecińskim. No bo płynąc na Bałtyk ze Szczecina, Trzebieży, ani tym bardziej ze Świnoujścia nikt nie myśli o takim skoku w bok. A warto tu przypłynąć.
W Wolinie znajdziemy sporo zabytków: katedra, Stare Miasto, wiatrak z XIX wieku, ale największą atrakcją jest średniowieczny skansen "Wioska Wikingów". Poza tym od 1993 roku odbywa się tu Festiwal Słowian i Wikingów - coś na podobnego do Tygodnia Średniowiecznego w Visby. Festiwal w Wolinie odbywa się w pierwszy weekend września. Odbywają się z udziałem kilkuset osób inscenizacje bitew lądowych, jak również morskich, obrzędy średniowieczne, turnieje itp. Zdecydowanie warto przypłynąć, zobaczyć, a najlepiej przypłynąć na własnej replice średniowiecznego statku, jakich w tym czasie po Dziwnej pływa mnóstwo:)
Ciekawostki i inne informacje
Brak ciekawostek i innych informacji.