Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.
I cóż, że do Szwecji... [A2]
Ocena:
Moderator Adrian Woźniak
Kapitan rejsu Michał Pietrzykowski
Nazwa jachtu s/y Amarant
Rejon żeglugi Bałtyk
Wolne miejsca 5
Cena 1299 zł
Data rozpoczęcia 05.05.2012
Port rozpoczęcia Gdynia
Data zakończenia 12.05.2012
Port zakończenia Świnoujście
Kontakt www.amarant.3oceans.pl
Odwiedzone porty:
Karlskrona - Ystad - Sassnitz
Wyświetleń profilu: 980

Uczestnicy rejsu

Brak uczestników rejsu.
Więcej informacji oraz rezerwacje na stronie
http://amarant.3oceans.pl/rejsy/A2.htm

Będzie to z pewnością niezapomniany i pełen wrażeń rejs, który pozwoli nam nie tylko poznać możliwości rozkołysanego Bałtyku (oby był dla nas łaskawy!), lecz także zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Taka wyprawa zbliży nas zarówno do ludzi na pokładzie, jak i do uzyskania upragnionego patentu żeglarskiego.
Wyruszając z dobrze nam znanej Gdyni popłyniemy do szwedzkiej dumy - przepięknie położonej Karlskrony. Dalej ruszymy w stronę równie malowniczego średniowiecznego miasta Ystad położonego w południowej części Szwecji, by następnie skierować się w stronę niemieckiego Sassnitz. Stamtąd będzie już niedaleko do końcowego portu naszego rejsu - polskiego Świnoujścia, gdzie bogatsi w doświadczenia i przeżycia z przykrością będziemy musieli się pożegnać

Swoją bałtycką przygodę rozpoczniemy w Gdyni, porcie wybudowanym, aby zapewnić Polsce morskie okno na świat. Polskim żeglarzom nie trzeba chyba przedstawiać tego miasta, w którego tradycji i kulturze Morze Bałtyckie odegrało tak znaczącą rolę. Po opuszczeniu mariny będziemy żeglować po Zatoce Gdańskiej, osłoniętej pasem Mierzei Helskiej. Ta część naszej wyprawy będzie okazją do przyjrzenia się Polsce z perspektywy rozkołysanego pokładu.

Ruszamy na północ w stronę szwedzkiej perły - założonej przez Karola XI Karlskrony. Będziemy tam mogli poznać wszystkie niezwykłe wojskowe i cywilne zabytki architektoniczne oraz pamiątki historii morskiej, dzięki którym Karlskrona została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Tuż po przycumowaniu warto zobaczyć - i jednocześnie trudno nie zauważyć J - największego rynku w Skandynawii, XVII-wiecznego, zajmującego obszar 2 ha z przepięknie położonymi budowlami Kościoła Trójcy Świętej i  Kościoła Fryderyka. Warto zwiedzić także wieżę ciśnień z 1863 r. zbudowaną w formie średniowiecznego zamku oraz jeden z najstarszych budynków w Karlskoronie – pochodzący z 1685 r. i wznoszący się pośród pięknego parku  Kościół Admiralicji (Amiralitetskyrkan), jeden z największych w Szwecji. Przed drzwiami przywita nas drewniana figura "Dziadka Rosenboma", legendarnego żebraka, który wyciąga dłoń w prośbie o datek dla potrzebujących. W Karlskronie znajduje się również jedna z niewielu funkcjonujących w Szwecji stoczni, otoczona jednak XIX-wiecznym murem, który ukrywa przed oczami ciekawskich procesy produkcyjne. Można tam za to zobaczyć np. najdłuższy drewniany budynek w Szwecji - 320-metrowy warsztat do skręcania lin okrętowych z końca XVII w. (Repslagarbanan) czy najstarszy suchy dok nad Bałtykiem, wykuty w skałach w latach 1717-1724 (Polhemsdockan). Żaden żeglarz nie może przeoczyć możliwości zwiedzenia Muzeum Morskiego, które zapozna nas ze zbiorami broni oraz modeli okrętów, wyposażenia i maszyn stoczniowych. Można tam też zobaczyć, jak wyglądało życie na okręcie,  prace w dawnych warsztatach stoczniowych czy  bitwy morskie. Sporą atrakcję stanowi przejście krótkim tunelem podwodnym wśród szczątków okrętu liniowego z II poł. XVIII w.

Dalej popłyniemy w stronę wybudowanego w XVII w. portu Ystad , gdzie już przy samym brzegu można w godzinach nocnych usłyszeć wygrywaną na trąbce melodię, dobiegającą ze szczytu wieży kościelnej i mającą być dowodem na to, że strażnik czuwa nad bezpieczeństwem miasta. Nieopodal starego placu Stortorget mieszczą się liczne warsztaty rzemieślnicze i artystyczne, a w uroczo położonym XIII-wiecznym klasztorze franciszkanów urządzono Ystadbygdens – muzeum regionu. Zwiedzając dokładniej starówkę miasta można odnaleźć kilka wspaniale zachowanych lilipucich domków oraz Norra Port - oryginalną północną bramę miasta. Warto także przespacerować się zaciszną aleją Norra Promenaden.

Kolejnym miejscem do którego zawitamy jest niemiecki port Sassnitz na wyspie Rugia. Już z daleka przybyszów witają dwie latarnie morskie,  które wraz z dawną cesarską wieżą nawigacyjną, urokliwą wioską Vitt i resztkami wału okalającego dawną słowiańską osadę tworzą grupę bezcennych zabytków nie do przegapienia. Wieża Schinkelturm wybudowana ok. 1826 roku jest najstarszą latarnią morską na wybrzeżu Bałtyku. Półwysep Jasmund, na którym leży Sassnitz, ujmuje niezwykłą różnorodnością krajobrazów: na ponad 15-kilometrowym odcinku wybrzeża wyrastają z turkusowych wód morza śnieżnobiałe kredowe skały, które dochodzą do wysokości 50 m, zaś biegnąca górą droga prowadzi do najpiękniejszych punktów widokowych na wybrzeżu, z których najsłynniejszym jest skała Konigsstuhl. Charakterystycznym elementem miasta, dodającym mu uroku, są przepięknie zdobione białe wille z przełomu wieków. Port miejski i przystań promowa rozsławiły Sassnitz jako bramę do Skandynawii. Znajduje się tutaj najdłuższe na Rugii molo, wychodzące w morze na odległość 1450 metrów. Do innych atrakcji turystycznych miasta należy potężny trójskrzydłowy Dom Zdrojowy (Kurhaus) zbudowany przy plaży, a także Muzeum Archeologii Podwodnej, prezentujące obiekty znalezione pod wodą na niemieckim wybrzeżu Bałtyku - najważniejszym znaleziskiem jest wrak kogi z czasów, kiedy żył i siał spustoszenie pirat Störtebeker.

Po odwiedzeniu tych wszystkich ciekawych i pięknych miejsc czas nieubłaganie będzie wzywał nas do domu. Wpłyniemy więc na polskie wybrzeże wprost do ojczystego Świnoujścia, gdzie również jest co oglądać – chociażby XIX-wieczny Fort Gerharda czy jedną z najwyższych na świecie (68 m) i najwyższą na polskim wybrzeżu latarnię morską z 1857 r. W centrum miasta warto zajrzeć do XVIII-wiecznego Kościoła Chrystusa Króla z drewnianym modelem statku z XIX wieku zawieszonym w głównej nawie. W budynku dawnego ratusza mieści się z kolei Muzeum Rybołówstwa Morskiego przedstawiające dzieje miasta i regionu, historię rybołówstwa, zabytkowe przyrządy nawigacyjne, oraz okazy fauny morskiej. Wędrówka po Świnoujściu pozwoli nam przyzwyczaić się do myśli o rozstaniu z szumem morza i przywitaniu szarej codzienności na lądzie.

Ostatnio dodane zdjęcia

Brak zdjęć.

Ostatnio dodane wideo

Brak wideo.

Obserwatorzy rejsu

Brak osób, które obserwują rejs.
Brak wpisów na forum.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa