Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.
Pod koniec maja Bałtyk pozytywnie nastraja [A4]
Ocena:
Moderator Adrian Woźniak
Nazwa jachtu s/y Amarant
Rejon żeglugi Bałtyk
Wolne miejsca 9
Cena 1299 zł
Data rozpoczęcia 19.05.2012
Port rozpoczęcia Gdynia
Data zakończenia 26.05.2012
Port zakończenia Świnoujście
Kontakt www.amarant.3oceans.pl
Odwiedzone porty:
Bornholm - Ystadt - Sassnitz
Wyświetleń profilu: 947

Uczestnicy rejsu

Brak uczestników rejsu.
Więcej informacji oraz rezerwacje pod adresem
http://amarant.3oceans.pl/rejsy/A4.htm

Rejs rozpoczniemy w  Świnoujściu, gdzie na początek można odwiedzić parę interesujących miejsc – chociażby XIX-wieczny Fort Gerharda czy jedną z najwyższych na świecie (68 m) i najwyższą na polskim wybrzeżu latarnię morską z 1857 r. W centrum miasta warto zajrzeć do XVIII-wiecznego Kościoła Chrystusa Króla z drewnianym modelem statku z XIX wieku zawieszonym w głównej nawie. W budynku dawnego ratusza mieści się z kolei Muzeum Rybołówstwa Morskiego przedstawiające dzieje miasta i regionu, historię rybołówstwa, zabytkowe przyrządy nawigacyjne oraz okazy fauny morskiej.

Ze Świnoujścia ruszymy na północny-wschód, w stronę wyspy Bornholm.

Miejsce to przyciąga turystów wyjątkowo malowniczym krajobrazem: pola uprawne przeplatane lasami kontrastują ze skalistym wybrzeżem.Wyspa, choć niewielka, jest bogata w różnorodne ciekawe zakątki warte odwiedzenia – mamy tu do wyboru kilka portów: jednym z bardziej interesujących jest Nexø – drugie co do wielkości miasteczko na wyspie. Do najciekawszych atrakcji turystycznych urokliwej osady zalicza się Nexø Museum znajdujące się tuż przy portowym bulwarze, ukazujące historię miasta i rozwój rybołówstwa, żeglugi i ratownictwa morskiego. Warto również odwiedzić późnogotycki kościół z 1400 r. pw. Świętego Mikołaja, a także Bornholms Sommerfluge park & Tropeland – jest to obiekt cieplarniany, prezentujący tropikalną florę i faunę, w którym na szczególną uwagę zasługuje kolekcja motyli egzotycznych.

Gudhjem, podobnie jak inne nadmorskie miasteczka Bornholmu, jest osadą rybacką. Wzniesione u stóp góry Bokul (ok. 50 m n.p.m.), przyciąga żeglarzy surowością granitowych skał. Krajobraz ten uzupełniają z daleka już zauważalne charakterystyczne kominy wędzarni rybnych, które jako pierwsze na wyspie wyspecjalizowały się w produkcji wyśmienitych wędzonych śledzi (do dziś można ich tam spróbować). Miasteczko posiada dwa porty, z których jeden zamykany jest wrotami, chroniącymi zacumowane jednostki przed niszczącą siłą sztormów. Godnym uwagi zakątkiem jest muzeum Olufa Høsta (1884-1966), w którym zostały zgromadzone dzieła i pamiątki po tym słynnym duńskim malarzu. Nieopodal znajduje się kościół St. Anna Kopel zbudowany prawdopodobnie w XII wieku, a także piękny wiatrak typu holenderskiego, przyciągający oko każdego turysty. Oprócz malowniczej architektoniki tego nadmorskiego miasteczka na uwagę zasługuje również wodospad Stavehølfaldet, znajdujący się przy wylocie doliny Kobbendal, ok. 400 m od Melsted, który – co ciekawe – może zanikać podczas okresu bezopadowego.

Allinge z kolei jest zespołem połączonych miast, leżącym w sąsiedztwie malowniczego masywu Hammeren. W miasteczku warto zobaczyć wybudowane kilkaset lat temu zabytkowe drewniane domy, XVII-wieczny ratusz oraz kościół z ok. 1500 roku. W Allinge znajduje się również cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w 1945 roku oraz prehistoryczne rysunki naskalne, a kilka kilometrów za miastem wznoszą się ruiny zamku Hammrhus.

Nieopodal zielonej wyspy Bornholm mieści się archipelag skalistych wysepek Ertholmene, spośród których wybierzemy tę najbardziej urokliwą: Christiansø - stanowi ona obok Frederikso i Graesholm najdalej wysuniętą na wschód część Danii. Jest to miejsce niepowtarzalne w swoim charakterze, ponieważ na maleńkiej powierzchni mieści się tam ścisły rezerwat przyrody i liczne unikalne zabytki objęte ochroną, wśród których mieszkańcy wyspy wiodą normalne, współczesne życie. Wyspę zamieszkuje na stałe zaledwie 100 mieszkańców; niewielka osada ma własną pocztę i szkołę, do której uczęszczają dzieci jedynie do siódmej klasy włącznie (późniejsza edukacja ma miejsce w innych szkołach Danii). Obok sklepu mieści się gabinet lekarza oraz miejscowa biblioteka. Christiansø posiada też własną elektrownię i wodociągi. Ten niepozorny archipelag ma całkiem interesującą historię: początkowo był miejscem odwiedzanym przez rybaków, a w XVI wieku stał się punktem strategicznym w konflikcie między Danią a Anglią, zapewniającym Danii przewagę w walkach i sukcesy w rozbojach morskich – szczególne znaczenie wojskowe miała Twierdza wybudowana na połączonych wysepkach Federiksø i Christiansø. W latach 1725-1782 wyspy te stanowiły więzienie dla tzw. żelaznych więźniów skazanych na dożywocie. Charakter wyspy zmienił się diametralnie po roku 1855, kiedy to przekształcono ją w obiekt cywilny, zamieszkany przez byłych żołnierzy i ich rodziny. Niepowtarzalność tego miejsca potęguje jego surowa przyroda - skalistość Christiansø i pobliskich wysepek została złagodzona roślinnością „importowaną” ze stałego lądu. I tak obok ciernistych krzewów, dzikich róż, tarniny rosnącej między skałami na wyspie rozwija się również roślinność południowo-europejska, głównie drzewa figowe i morwowe. Różniący się nieznacznie od innych regionów Danii klimat tych wysp sprawia, że roślinność dojrzewa tu później, a soczystość przyrody fascynująco kontrastuje z drapieżnością i surowością morza, które utrzymuje w ryzach całość krajobrazu. Tę baśniową scenerię uzupełniają rozmaite gatunki ptaków (m. in. alki), które mają tu swój rezerwat.

Po zakosztowaniu wyspiarskich klimatów popłyniemy w stronę szwedzkiego portu Ystad wybudowanego w XVII w., gdzie już przy samym brzegu można w godzinach nocnych usłyszeć wygrywaną na trąbce melodię, dobiegającą ze szczytu wieży kościelnej i mającą być dowodem na to, że strażnik czuwa nad bezpieczeństwem miasta. Nieopodal starego placu Stortorget mieszczą się liczne warsztaty rzemieślnicze i artystyczne, a w uroczo położonym XIII-wiecznym klasztorze franciszkanów urządzono Ystadbygdens – muzeum regionu. Zwiedzając dokładniej starówkę miasta można odnaleźć kilka wspaniale zachowanych lilipucich domków oraz Norra Port - oryginalną północną bramę miasta. Warto także przespacerować się zaciszną aleją Norra Promenaden.

Kolejnym miejscem do którego zawitamy będzie niemiecki port Sassnitz na wyspie Rugia. Już z daleka przybyszów witają dwie latarnie morskie,  które wraz z dawną cesarską wieżą nawigacyjną, urokliwą wioską Vitt i resztkami wału okalającego dawną słowiańską osadę tworzą grupę bezcennych zabytków nie do przegapienia. Wieża Schinkelturm wybudowana ok. 1826 roku jest najstarszą latarnią morską na wybrzeżu Bałtyku. Półwysep Jasmund, na którym leży Sassnitz, ujmuje niezwykłą różnorodnością krajobrazów: na ponad 15-kilometrowym odcinku wybrzeża wyrastają z turkusowych wód morza śnieżnobiałe kredowe skały, które dochodzą do wysokości 50 m, zaś biegnąca górą droga prowadzi do najpiękniejszych punktów widokowych na wybrzeżu, z których najsłynniejszym jest skała Konigsstuhl. Charakterystycznym elementem miasta, dodającym mu uroku, są przepięknie zdobione białe wille z przełomu wieków. Port miejski i przystań promowa rozsławiły Sassnitz jako bramę do Skandynawii. Znajduje się tutaj najdłuższe na Rugii molo, wychodzące w morze na odległość 1450 metrów. Do innych atrakcji turystycznych miasta należy potężny trójskrzydłowy Dom Zdrojowy (Kurhaus) zbudowany przy plaży, a także Muzeum Archeologii Podwodnej, prezentujące obiekty znalezione pod wodą na niemieckim wybrzeżu Bałtyku - najważniejszym znaleziskiem jest wrak kogi z czasów, kiedy żył i siał spustoszenie pirat Störtebeker.

Z Sassnitz niedaleko już do Świnoujścia, do którego wrócimy po tygodniowym rejsie. Spacer  po tym miłym miasteczku pozwoli nam przyzwyczaić się do myśli o rozstaniu z szumem morza i przywitaniu szarej codzienności na lądzie.

Ostatnio dodane zdjęcia

Brak zdjęć.

Ostatnio dodane wideo

Brak wideo.

Obserwatorzy rejsu

Brak osób, które obserwują rejs.
Brak wpisów na forum.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa