Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.
Kwietniowy Bałtyk [A1.A]
Ocena:
Moderator Adrian Woźniak
Nazwa jachtu s/y Amarant
Rejon żeglugi Bałtyk
Wolne miejsca 9
Cena 1199 zł
Data rozpoczęcia 14.04.2012
Port rozpoczęcia Gdynia
Data zakończenia 21.04.2012
Port zakończenia Gdynia
Kontakt www.amarant.3oceans.pl
Odwiedzone porty:
wybrane porty Bałtyku
Wyświetleń profilu: 1003

Uczestnicy rejsu

Brak uczestników rejsu.
Więcej informacji i zapisy pod adresem:
http://amarant.3oceans.pl/rejsy/A1.htm

Swoją bałtycką przygodę rozpoczniemy w Gdyni, porcie wybudowanym, aby zapewnić Polsce morskie okno na świat. Polskim żeglarzom nie trzeba chyba przedstawiać tego miasta, w którego tradycji i kulturze Morze Bałtyckie odegrało tak znaczącą rolę. Po opuszczeniu mariny będziemy żeglować po Zatoce Gdańskiej, osłoniętej pasem Mierzei Helskiej. Ta część naszej wyprawy będzie okazją do przyjrzenia się Polsce z perspektywy rozkołysanego pokładu. Dalszy przebieg rejsu załoga ustali ze skipperem już po zaokrętowaniu - tydzień nie wystarczy nam na odwiedzenie wszystkich okolicznych portów, dlatego trzeba będzie dokonać wyboru, uzależnionego od kierunku wiatru oraz umiejętności załogi. Cokolwiek jednak wybierzemy, na pewno nie będziemy żałować, bo stoją przed nami otworem naprawdę ciekawe miejsca. Obierzemy więc kurs albo na „Perłę Bałtyku” - wyspę Bornholm, należącą do Danii albo na szwedzką wyspę Olandia bądź też zupełnie zrezygnujemy z kierunku północnego, wybierając wschód, gdzie ugości nas urokliwa Kłajpeda bądź Liepaja.

Kilka słów o naszych punktach docelowych:

Wyspa Bornholm znajduje się w południowo-zachodniej części Bałtyku.

Miejsce to przyciąga turystów wyjątkowo malowniczym krajobrazem: pola uprawne przeplatane lasami kontrastują ze skalistym wybrzeżem.Wyspa, choć niewielka, jest bogata w różnorodne ciekawe zakątki warte odwiedzenia. Jednym z bardziej interesujących portów Bornholmu, do których możemy zawinąć, jest Nexø – drugie co do wielkości miasteczko na wyspie. Do najciekawszych atrakcji turystycznych urokliwej osady zalicza się Nexø Museum znajdujące się tuż przy portowym bulwarze, ukazujące historię miasta i rozwój rybołówstwa, żeglugi i ratownictwa morskiego. Warto również odwiedzić późnogotycki kościół z 1400 r. pw. Świętego Mikołaja, a także Bornholms Sommerfluge park & Tropeland – jest to obiekt cieplarniany, prezentujący tropikalną florę i faunę, w którym na szczególną uwagę zasługuje kolekcja motyli egzotycznych.

Gudhjem, podobnie jak inne nadmorskie miasteczka Bornholmu, jest osadą rybacką. Wzniesione u stóp góry Bokul (ok. 50 m n.p.m.), przyciąga żeglarzy surowością granitowych skał. Krajobraz ten uzupełniają z daleka już zauważalne charakterystyczne kominy wędzarni rybnych, które jako pierwsze na wyspie wyspecjalizowały się w produkcji wyśmienitych wędzonych śledzi (do dziś można ich tam spróbować). Miasteczko posiada dwa porty, z których jeden zamykany jest wrotami, chroniącymi zacumowane jednostki przed niszczącą siłą sztormów. Godnym uwagi zakątkiem jest muzeum Olufa Høsta (1884-1966), w którym zostały zgromadzone dzieła i pamiątki po tym słynnym duńskim malarzu. Nieopodal znajduje się kościół St. Anna Kopel zbudowany prawdopodobnie w XII wieku, a także piękny wiatrak typu holenderskiego, przyciągający oko każdego turysty. Oprócz malowniczej architektoniki tego nadmorskiego miasteczka na uwagę zasługuje również wodospad Stavehølfaldet, znajdujący się przy wylocie doliny Kobbendal, ok. 400 m od Melsted, który – co ciekawe – może zanikać podczas okresu bezopadowego.

Allinge jest zespołem połączonych miast, leżącym w sąsiedztwie malowniczego masywu Hammeren. W miasteczku warto zobaczyć wybudowane kilkaset lat temu zabytkowe drewniane domy, XVII-wieczny ratusz oraz kościół z ok. 1500 roku. W Allinge znajduje się również cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w 1945 roku oraz prehistoryczne rysunki naskalne, a kilka kilometrów za miastem wznoszą się ruiny zamku Hammrhus.

Nieopodal zielonej wyspy Bornholm mieści się archipelag skalistych wysepek Ertholmene, spośród których wybierzemy tę najbardziej urokliwą: Christiansø - stanowi ona obok Frederikso i Graesholm najdalej wysuniętą na wschód część Danii. Jest to miejsce niepowtarzalne w swoim charakterze, ponieważ na maleńkiej powierzchni mieści się tam ścisły rezerwat przyrody i liczne unikalne zabytki objęte ochroną, wśród których mieszkańcy wyspy wiodą normalne, współczesne życie. Wyspę zamieszkuje na stałe zaledwie 100 mieszkańców; niewielka osada ma własną pocztę i szkołę, do której uczęszczają dzieci jedynie do siódmej klasy włącznie (późniejsza edukacja ma miejsce w innych szkołach Danii). Obok sklepu mieści się gabinet lekarza oraz miejscowa biblioteka. Christiansø posiada też własną elektrownię i wodociągi. Ten niepozorny archipelag ma całkiem interesującą historię: początkowo był miejscem odwiedzanym przez rybaków, a w XVI wieku stał się punktem strategicznym w konflikcie między Danią a Anglią, zapewniającym Danii przewagę w walkach i sukcesy w rozbojach morskich – szczególne znaczenie wojskowe miała Twierdza wybudowana na połączonych wysepkach Federiksø i Christiansø. W latach 1725-1782 wyspy te stanowiły więzienie dla tzw. żelaznych więźniów skazanych na dożywocie. Charakter wyspy zmienił się diametralnie po roku 1855, kiedy to przekształcono ją w obiekt cywilny, zamieszkany przez byłych żołnierzy i ich rodziny. Niepowtarzalność tego miejsca potęguje jego surowa przyroda - skalistość Christiansø i pobliskich wysepek została złagodzona roślinnością „importowaną” ze stałego lądu. I tak obok ciernistych krzewów, dzikich róż, tarniny rosnącej między skałami na wyspie rozwija się również roślinność południowo-europejska, głównie drzewa figowe i morwowe. Różniący się nieznacznie od innych regionów Danii klimat tych wysp sprawia, że roślinność dojrzewa tu później, a soczystość przyrody fascynująco kontrastuje z drapieżnością i surowością morza, które utrzymuje w ryzach całość krajobrazu. Tę baśniową scenerię uzupełniają rozmaite gatunki ptaków (m. in. alki), które mają tu swój rezerwat.

Olandia połączona jest z lądem 6-kilometrowym mostem, do niedawna najdłuższym w Europie (dziś jest on drugi co do długości). Ten urokliwy nizinny obszar obmywany przez morskie fale należy do Szwecji i położony jest na południowy wschód od Półwyspu Skandynawskiego. Olandia kojarzy się przede wszystkim z niezwykłym krajobrazem, upstrzonym białymi wiatrakami, kamiennymi kręgami i kamieniami runicznymi. Legenda głosi, że ten oderwany od Szwecji fragment lądu jest pozostałością po gigantycznym motylu, któremu odpadły skrzydła, a martwe ciało spoczęło w morskiej głębinie. Ta niewielka wyspa o wysmukłym kształcie urzeka swym bogactwem i czaruje niezwykłymi legendami, historią i duchem minionych epok. Za panowania Karola X w poprzek wyspy został wybudowany mur, mający rozgraniczać ziemie należące do króla i te, nad którymi nie sprawował władzy. Mur Karola Xmożna dostrzec z latarni morskiej Lange Jan położonej w rezerwacie przyrody Ottenby, znajdującym się na południowym krańcu Olandii. Latarnia jest świetnym punktem obserwacyjnym, z którego rozciąga się widok zarówno na równinną wyspę, jak i na otaczające ją morze.

Jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Olandii jest skansen Eketorp – pozostałość po miejscu, w którym pierwsi osadnicy pojawili się już ok. 300 r. p.n.e. W sezonie na obszarze Eketorp odbywają się plenerowe festiwale poświęcone historii tego regionu, podczas których organizowane są pokazy broni, wytopu żelaza, a także gry i zabawy dla najmłodszych turystów. Na szlaku wędrówki przez Olandię nie można pominąć tajemniczej Puszczy Trolli, zapewne zawdzięczającej swą nazwę między innymi bajkowej plątaninie fikuśnie powyginanych drzew. Wędrując wśród cieni o przedziwnych kształtach można się tu poczuć jak w krainie Tolkiena.

Jeżeli nie popłyniemy na północ, naszym oczom ukaże się wschodnie wybrzeże Bałtyku.

Litwa ugości nas w porcie Kłajpeda, znajdującym się nad Zalewem Kurońskim u ujścia rzeki Dane. Starówka miasta jest niewielka, ale zachwyca hanzeatyckim, skandynawskim charakterem. Na uwagę zasługuje XIX-wieczny teatr, dawniej chętnie odwiedzany przez Ryszarda Wagnera, a także wykorzystany przez Hitlera, który po defiladzie w 1939 roku wygłosił z jego balkonu przemówienie. Kłajpeda łączy w sobie nowoczesność i kameralny klimat nadmorskiego miasta. Gustowne knajpki położone nad rzeką Dane zachęcają do odpoczynku i chwili wytchnienia na stałym lądzie, a przy okazji spróbowania pysznych zeppelinów.

Następnie obierzemy kurs na łotewską Liepaję - miasto położone w południowo-zachodniej części kraju, zachęcające dużą ilością zabytków i urokliwych uliczek, jeszcze niezatłoczonych, bo wciąż nieodkrytych przez turystów. Liepaja może poszczycić się ciekawą historią: założyło ją plemię Kurów zajmujące się rybołówstwem, następnie została przyłączona do Zakonu Krzyżackiego, a w pewnym okresie należała nawet do Polski (pod nazwą Lipawa) – w 1626 roku Zygmunt III Waza potwierdził jej prawa miejskie, a po II rozbiorze miasto było jedynym portem I Rzeczypospolitej. Sytuacja zmieniła się z nadejściem III rozbioru, kiedy to Liepaja została przyłączona do Cesarstwa Rosyjskiego, by później stać się kluczowym portem bałtyckim Rosji (początkowo handlowym, później wojennym).

Warto tu zajrzeć do pięknych kościółków, zarówno luterańskich (m.in. kościół św. Trójcy i kościół św. Anny z pięknym ołtarzem), jak i prawosławnych – cerkiew jest szczególnie godna polecenia. Ponadto można przyjrzeć się panoramie miasta z punktu widokowego, znajdującego się na jednym z kościołów.

Rejs zakończymy w Gdyni, gdzie przed odjazdem do domu warto jeszcze „zaliczyć” takie pozycje obowiązkowe, jak statek-muzeum „Dar Pomorza”, Okręt wojenny „Błyskawica”, Akwarium Gdyńskie czy malowniczo położone drewniane molo w Orłowie.

Ostatnio dodane zdjęcia

Brak zdjęć.

Ostatnio dodane wideo

Brak wideo.

Obserwatorzy rejsu

Brak osób, które obserwują rejs.
Brak wpisów na forum.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa