Etap 02 A - Las Palmas (Gran Canaria) - Teneryfa - Gomera - Wyspy Salvagens - Funchal(Madera)
Wyspy Kanaryjskie
Zobaczymy tam jedne z najwyższych gór w Europie, jeziora niewystygłej lawy, plaże złocistego i czarnego piasku, a także porośniete mchem, tajemnicze lasy z okresu trzeciorzędu, gwarne i zaludnione miejscowości, jak i ciche, przytulne, małe porciki.
Czasem staniemy na kotwicy w jakiejś miłej zatoczce, czasem zacumujemy w porcie, wypożyczymy auto czy kłady lub buggy i zwiedzimy wyspę, a czasem noc spędzimy na żegludze, bo noc na oceanie to także niezapomniane przeżycie!
Stolica Gran Canarii będzie początkiem naszego rejsu. Po zwiedzeniu Domu Kolumba i samego starego miasta pójdziemy do pobliskiego Hiper Dino i zrobimy zakupy na następne kilka dni. Stąd ruszymy do położonego na południu wyspy Puerto de Mogan, które jest w stanie zaskarbić sobie sympatię chyba każdego dzięki połączeniu starego, malego miasteczka z wypoczynkowym kurortem. Właśnie z tego miejsca zaczynamy eksplorację wyspy.
Ruszamy autami o świcie, aby zdążyć zwiedzić całą wyspę. Zaczynamy od Aguimes, gdzie nawet do tej pory można znaleźć architektoniczne wpływy dawnych władców Wysp - Guanczów. Stamtąd wizyta w ogrodzie zoologicznym, największym w Europie pod względem ilośći żyjących tam krokodyli, potem szybka przekąska w cuevach czyli starych jaskiniach, w których obecnie są restauracje i knajpy. No i Teror - miasto z zabytkową XVIII-wieczną bazyliką patronki wyspy Matki Boskiej Sosnowej Basilico Nuestra Senora del Pino. Późnym popołydniem wylądujemy na wydamach koło Maspalomas, żeby móc podziwiać zachód słońca na tle iście pustynnym.
Rankiem oddajemy cumy, aby dopłynąć o rozsądnej porze na Teneryfę do Ciasteczkowni, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy właśnie nazwa Las Galletas. Teneryfa to największa z 13 wszystkich Wysp Kanaryjskich. Na środku wyspy znajduje się aktywny wulkan Teide o wysokości 3716 m (prawie dwa razy wyższy niż Rysy!), najwyższy szczyt w Hiszpanii. Południowy kraniec wyspy kończy się kilkusetmetrowymi, niemal pionowymi, wpadającymi wprost do oceanu skalnymi klifami Los Gigantes (Olbrzymy). Wypożyczenie samochodu w celu zwiedzenia wyspy byłoby bardzo wskazane!
La Gomera - to głębokie wąwozy, skaliste szczyty, spowity mgłą las laurowy czy tarasowe zbocza wąwozów... Tutaj jest brak dużych piaszczystych plaż, nie ma przemysłu, autostrad i rozwiniętej bazy hotelowej. Wyspa jest rajem dla szukających spokoju. Ozdobą La Gomery, przyciągającą wielu turystów, jest Park Narodowy Garajonay, jeden z najstarszych obszarów leśnych na świecie.W roku 1986 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO (mozna tu spotkać m.in. sosny kanaryjskie i ogromne wrzosy).
Wyspy Salvagens
Wyspy Selvagens (port.: Ilhas Selvagens) - to grupa kilku niewielkich wysepek, pochodzenia wulkanicznego, znajdujących się na Atlantyku, na zachód od wybrzeży Afryki, pomiędzy hiszpańskimi Wyspami Kanaryjskimi a portugalską Maderą. Należą do Portugalii.
Należą do tzw. Makaronezji (gr. Wyspy Szczęśliwe) - grupy wysp Północnego Atlantyku (obok Azorów, Madery, Wysp Kanaryjskich oraz Wysp Zielonego Przylądka).
Ich powierzchnia wynosi zaledwie 2,73 km2. Trzy największe to: Selvagem Grande (Salvaje Grande), Selvagem Pequena (Pitón Grande) i Ilhéu de Fora (La Salvajita) oraz ponad tuzin małych, płaskich wysepek, rozrzuconych u wybrzeży swoich starszych sióstr. Powstały w momencie wypiętrzania się Wysp Kanaryjskich i uważa się, iż są częścią pasma kanaryjskiego.
Oddzielają je od Kanarów jednak głębiny sięgające często ponad 3000m!
Od 1976r. stanowią rezerwat przyrody (Park Naturalny Madery), a w 2004 r. dołączyły do grona światowych zabytków UNESCO.
Po raz pierwszy wzmianki o nich pojawiły się na weneckiej mapie z 14 wieku.
Ponoć niegdyś stanowiły znakomite schronienie dla piratów. Mówi się o zakopanych tu skarbach i próbach (udokumentowanych) ich odnalezienia, które jednak kończyły się niepowodzeniami.
Dziś mieszka tu przede wszystkim wiele gatunków ptaków morskich, niespotykanych nigdzie indziej, trochę gekonów, jaszczurek, krabów i dwóch strażników. Nikogo więcej, żadnej cywilizacji, budynków, dróg czy samochodów. Nawet wody tu nie ma, prąd dostarczają panele słoneczne, prowiant przywożą statki, a komunikację z cywilizacją zapewnia telefon satelitarny.
Położone między szybko rozwijającymi się ośrodkami turystycznymi, takimi jak Kanary czy Madera - Wyspy Selvagens zostały niemal zapomniane. Rzadko są celem żeglarskich wypraw.
Panuje tu subtropikalny klimat morski, opadów jest niewiele, a roczne temperatury oscylują wokół 17-19 st.C. Przeważają połnocno-wschodnie pasaty.
Selvagem Grande obejmuje obszar 245 hektarów, jest największa, ma kształt pięciokąta ze stromymi klifami, w wielu miejscach "wpadającymi" wprost do oceanu. Najwyższy szczyt to Pico da Atalaia (163m n.p.m.) z latarnią morską. Kolejny szczyt to Pico Dos Tornozelos (137m n.p.m).
Znajdują się tutaj dwa kotwicowiska, Enseada das Pedreiras i Enseada das Cagarras, ale tylko na tym drugim można kotwiczyć. Tam jest domek strażników.
W każdej możliwej szczelince skalnej gniazdują tu ptaki z gatunku Calonectris diomedea borealis (Cory's Shearwater, burzyk żółtodzioby), które nie boją się ludzi, niesamowite!
Selvagem Pequena jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu. Wraz z pobliską Ilhéu de Fora, położone 11Mm na południowy - zachód od Selvagem Grande - stanowią najdalej na południe wysunięty skrawek Portugalii.
Jej powierzchnia to tylko 20 hektarów, a najwyższy szczyt Pico do Veado wystaje 49m nad powierzchnię wody. Charakterystyczne są rozległe, piaszczyste zatoczki, pojawiające się tylko przy niskim poziomie wody.
Obydwie wyspy cieszą się zainteresowaniem ze względu na występujące tu rodzime gatunki endemicze - rzadko spotykaną roślinność gdziekolwiek indziej na świecie.
Aby zejśc na ląd - trzeba zdobyć pozwolenie (zajmujemy się tym). Warto jeszcze wiedzieć, iż na terenie Wysp Selvagens obowiązuje zakaz łowienia ryb. Należy podporządkowywać się instrukcjom strażników i chodzić tylko wyznaczonymi szlakami. Nie można nic zabierać, ani nic ze sobą przywozić.
Opis Wysp Selvagens, wrażenia z naszego rejsu -> można przeczytać również w marcowym Magazynie Jachting (Nr 03/2011 (71)).
Archipelag Madery
Jest to grupa portugalskich wysp pochodzenia wulkanicznego należących do Makaronezji. Obejmuje trzy grupy - Maderę z wyspą Vermela Fora, Porto Santo wraz z grupą mniejszych wysp, a także grupę trzech niezamieszkanych pustynnych wysp Ilhas Desertas.
Wyspy te są górzyste, a ich najwyższy szczyt to Pico Ruivo na Maderze (1862 m n.p.m.). Średnia temperatura w styczniu to ok. 17 °C, a w lipcu ok. 23 °C. Rosną na nich m.in. lasy wawrzynowe, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Obszar będący rezerwatem zajmuje niemal 65% powierzchni wyspy.
Madera
Sama Madera jest jednym z najwyższych wulkanów na świecie. Powstała poprzez wybuch wulkanu podwodnego, przez co większość wyspy znajduje się nadal pod powierzchnią wody oceanu.
Funchal to największe miasto Madery i jest jej stolicą. To najbardziej ruchliwe i zatłoczone miasto wyspy. Warto odwiedzić małą wioskę o nazwie Jardim do Mar (Ogród Morski). Główną atrakcją tej wioski są duże, wyjątkowe fale. Machico była pierwszą stolicą Madery. Zabytkowe centrum to największy atut miasta.
Porto Santo
Porto Santo to niewielka wysepka leżąca około 30 mil na północny wschód od Madery. Jest ona zupełnie inna niż zielona Madera. Zwana jest też Płową Wyspą, gdyż niegdyś kolonizatorzy wycięli większość drzew wyspy. Porto Santo jest wyspą wulkaniczną, jej największy szczyt to Pico do Facho (516 m n.p.m.), z niego można zobaczyć wschodni kraniec wyspy. Niegdyś na szczycie rozpalane było ognisko, aby ostrzec mieszkańców o płynących piratach. Stolicą jest Vila Baleira. Krzysztof Kolumb przyjechał tu w 1474 roku i wówczas to ożenił się z Felipą Moniz. Na wyspę turyści przyjeżdżają głównie ze względu na piaszczyste plaże.
Ilhas Desertas
Zespół kilku wulkanicznych wysp będących w całości rezerwatem przyrody. Ich nazwa to nic innego, jak Pustynne Wyspy. Wyspy Desertas to jedna z ostatnich ostoi wilka morskiego, jest również miejscem lęgowym wielu ptaków.
Szczegóły na http://www.azm.net.pl/02A.html