Etap 03 A - Funchal (Madera) - Machico - Porto Santo - Carnical - Funchal (Madera)
Archipelag Madery
Jest to grupa portugalskich wysp pochodzenia wulkanicznego należących do Makaronezji. Obejmuje trzy grupy - Maderę z wyspą Vermela Fora, Porto Santo wraz z grupą mniejszych wysp, a także grupę trzech niezamieszkanych pustynnych wysp Ilhas Desertas.
Wyspy te są górzyste, a ich najwyższy szczyt to Pico Ruivo na Maderze (1862 m n.p.m.). Średnia temperatura w styczniu to ok. 17 °C, a w lipcu ok. 23 °C. Rosną na nich m.in. lasy wawrzynowe, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Obszar będący rezerwatem zajmuje niemal 65% powierzchni wyspy.
Madera
Sama Madera jest jednym z najwyższych wulkanów na świecie. Powstała poprzez wybuch wulkanu podwodnego, przez co większość wyspy znajduje się nadal pod powierzchnią wody oceanu.
Funchal to największe miasto Madery i jest jej stolicą. To najbardziej ruchliwe i zatłoczone miasto wyspy. Warto odwiedzić małą wioskę o nazwie Jardim do Mar (Ogród Morski). Główną atrakcją tej wioski są duże, wyjątkowe fale. Machico była pierwszą stolicą Madery. Zabytkowe centrum to największy atut miasta.
Porto Santo
Porto Santo to niewielka wysepka leżąca około 30 mil na północny wschód od Madery. Jest ona zupełnie inna niż zielona Madera. Zwana jest też Płową Wyspą, gdyż niegdyś kolonizatorzy wycięli większość drzew wyspy. Porto Santo jest wyspą wulkaniczną, jej największy szczyt to Pico do Facho (516 m n.p.m.), z niego można zobaczyć wschodni kraniec wyspy. Niegdyś na szczycie rozpalane było ognisko, aby ostrzec mieszkańców o płynących piratach. Stolicą jest Vila Baleira. Krzysztof Kolumb przyjechał tu w 1474 roku i wówczas to ożenił się z Felipą Moniz. Na wyspę turyści przyjeżdżają głównie ze względu na piaszczyste plaże.
Ilhas Desertas
Zespół kilku wulkanicznych wysp będących w całości rezerwatem przyrody. Ich nazwa to nic innego, jak Pustynne Wyspy. Wyspy Desertas to jedna z ostatnich ostoi wilka morskiego, jest również miejscem lęgowym wielu ptaków.
Brak osób, które obserwują rejs.