Islandia jest wyspą, położoną na północnym Atlantyku, tuż pod kołem podbiegunowym północnym. Leży pomiędzy Europą a Ameryką Północną. Od północy otoczona jest wodami Morza Grenlandzkiego, od wschodu Morza Norweskiego a od południa i zachodu otwartego oceanu. Wokół wybrzeża, głównie w części południowo-zachodniej, zachodniej i północno-zachodniej rozrzuconych jest kilkadziesiąt drobnych wysepek. Islandia ma do zaoferowania podróżnikowi bardzo wiele bogactw naturalnych. Wody wokół Islandii obfitują w faunę i florę. Spotkać tu można 20 gatunków ssaków morskich: foki, morsy i walenie (delfiny, orki, wieloryby). W wodach słodkich Islandii żyje 5 głównych gatunków ryb: łososie, pstrągi, węgorze, palie i cierniki. W wodach słonych zaś występuje ogromna różnorodność gatnków ryb, w tym: dorsz, łupacz, witlinek, flądra, sola, śledź, rekin grenlandzki. Dlatego proponujemy na wyjazd zabrać ze sobą wędkę!
Islandia jest najbogatszym w gorące źródła i aktywność geotermalną krajem na świecie. Na terenie Islandii znajdują się 32 wysokotemperaturowe pola geotermalne. Największe z nich, to okolice: Torfajokull i Hekli oraz Grímsvotn na lodowcu Vatnajokull. Z niektórych wysokotemperaturowych pól geotermalnych wydobywa się siarkę. W gorących źródłach można zażywać zdrowotnych kąpieli. Niektóre gorące "oczka" zostały zagospodarowane (patrz: Blue Lagoon) i traktuje się je jako swego rodzaju kurort.
Islandia obfituje w rzeki i wodospady. Z każdego wzniesienia sączą się strugi mniejsze lub większe. Są też bardzo spektakularne wodospady, np. Dettifoss, największy w Europie pod względem ilości przepływającej wody (109 ton/s), Gullfoss, który większość turystów uznaje za najpiękniejszy, czy Glymur - najwyższy na Islandii (200 m) z przepiękną trasą wiodącą na jego szczyt.
Lodowce należą do najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Islandii. Pokrywają one ok. 12% powierzchni kraju. W przeciągu ostatnich dziesięcioleci znacznie zmniejszyła się ich grubość, a niektóre przestały istnieć. Największym lodowcem na Islandii jest Vatnajokull. Leży on na południu kraju i ma powierzchnię 8400 km2. Jest to powierzchnia równa powierzchni wszystkich pozostałych lodowców Europy razem wziętych. Jego grubość dochodzi do 1 km. Inne, największe lodowce Islandii to: Langjokull, Hofsjokull, Mýrdalsjokull, Drangajokull, Eyjafjallajokull, Tungnafellsjokull, Porisjokull, Eiriksjokull. Bardzo malowniczy jest Snaefellsjokull, ale skutecznie ukrywa się najczęściej pod chmurami i mgłą. Trzeba mieć duże szczęście, aby akurat trafić na moment, kiedy jest odsłonięty. Celem zwiedzenia Islandii szerszego niż proponowane w ofercie (jedynie wyrzeże południowe) proponujemy zostać na wyspie przed/po rejsie.
Pomagamy w znalezieniu dogodnych połączeń lotniczych na rejs. Więcej szczegółów na:
http://www.sailtheworld.pl/rejsy-morskie/rejs-wzdluz-wybrzeza-islandii
Brak osób, które obserwują rejs.