“Śladami traperów Ziemi Eryka Rudego (Grenlandii Wschodniej)”
Ponownie na pokładzie JoinUs wracamy do Grenlandii Wschodniej. Rejs rozpoczynamy w Ittoqqortoormiit, ale tym razem udajemy się na północ od tej osady.
Na początku XX wieku tereny te były miejscem sporu pomiędzy Danią a Norwegią o przynależność państwową tych terenów. Oba państwa chcąc udowodnić swoje prawa do tych ziem wspierały wyprawy arktyczne oraz komercyjną działalność traperów. Kulminacyjny momentem w tym sporze było ogłoszenie przyłączenie Ziemi Eryka Rudego do Norwegii, 27 czerwca 1931 roku i wywieszenie w stacji Myggbukta Norweskiej flagi. Kilka lat później Trybunał w Hadze przyznał prawa do całej Grenlandii Wschodniej Danii, ale dzięki rywalizacji obu państw i myśliwych na tych terenach, pozostało wyjątkowo dużo chat traperskich, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego.
Spory całkowicie ucichły wraz z rozpoczęciem II wojny światowej, kiedy myśliwi z obu krajów stworzyli swego rodzaju wspólny ruch oporu. Obserwowali działania statków niemieckich na tych terenach dla aliantów, a także dokonali wspólnego ataku na niemiecką stację radiowo-meteroologiczną.
Dziś na terenach tych prawie nikt nie mieszka. Istnieje tylko stacja wojsk duńskich. Nikt też już nie poluje, gdyż cały ten teren stanowi część Grenlandzkiego Parku Narodowego. Odwiedzając Kong Oskar Fjord i Kajser Frantz Josephs Fjord i okoliczne wyspy mamy zamiar zobaczyć nie tylko pozostałości po burzliwej historii tych ziem, ale również unikalną przyrodę z lisami arktycznymi i wołami piżmowymi na które kiedyś tu polowano. Mam nadzieję, że nie zabraknie okazji do zobaczenia wielorybów, narwali i fok, a także króla północy – niedźwiedzia polarnego. Oczywiście na tych terenach nie może zabraknąć ogromnych gór lodowych.
Po kilkudniowym powrocie z Ittoqqortoormiit, rejs zakończymy w północnej Islandii.
Zapraszamy na stronę: https://joinus.pl/produkt/2020-09-03-grenlandia-islandia/
Brak osób, które obserwują rejs.